Kız Öğrencilerimiz İçin Hazırlanmış Şehit Esma Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdumuza Sınırlı Sayıda Öğrenci Alınacaktır. Yurtlar İletişim: Şehit Esma Kız Öğrenci Yurdu: 0555 998 1058 – / Yeşilova Yüksek öğrenim (ERKEK) Öğrenci Yurdu: 0262-323 2065 - 0551 2554688 / Barbaros Ortaöğretim Erkek Öğrenci Konukevi: 0537 882 8352
Duyurular

Kız Öğrencilerimiz İçin Hazırlanmış Şehit Esma Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdumuza Sınırlı Sayıda Öğrenci Alınacaktır. Yurtlar İletişim: Şehit Esma Kız Öğrenci Yurdu: 0555 998 1058 


Yurtlar İletişim: Şehit Esma Kız Öğrenci Yurdu:  0555 998 1058 – / Yeşilova Yüksek öğrenim (ERKEK) Öğrenci Yurdu: 0262-323 2065 - 0551 2554688 / Barbaros Ortaöğretim Erkek Öğrenci Konukevi: 0537 882 8352


Kocaeli Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Özlü Sözler
“Yeryüzündeki alimler, gökteki yıldızlar gibidir.”
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 17
Dün: 50
Toplam: 20251
  Gezilecek Yerlerimiz

KOCAELİ'DE GEZİLECEK YERLER

 

İstanbul ile Kocaeli’nin binalarının Marmara kıyısından birleşip betondan bir duvar örmesine ramak kaldı. Artık iki şehir resmen iç içe girdi. Neyse ki İstanbul’un kamikaze usulü betona koşuşuna rağmen Kocaeli doğa severler için bir can simidi olmaya, yaylaları, ormanları, nehirleri ile hem İstanbulluları, hem de İzmitlileri kurtarmaya devam ediyor.

Bir Marmara şehri olan Kocaeli’nin kafası fazlasıyla karışık: Denizi kendini Ege’de, ormanları da Karadeniz’de sanıyor. ?? Kandıra – Kerpe – Kefken taraflarında iki şehrin ağır sanayi kuşatmasına rağmen koylar mavi bayrak sallıyor, dağlarda kurtlar uluyor. Şehirli sendromları sifonlamaya birebir olduğunu düşündüğümüz doğa kaçamaklarını derledik.

GEZİLECEK YERLER

 

KOCAELİ YAYLALARI

Kocaeli yaylaları, Karadeniz yaylaları atmosferini günübirlik ayağınıza getiriyor. Çünkü Kocaeli’nin merkez dışındaki doğası tipik Karadeniz iklimi özellikleri taşıyor. Dağ tepe göz alabildiğince uzanan çam ormanları zirveye doğru bitmeye, dik yamaçlar düzleşmeye başlıyor. Başiskele taraflarında İnönü YaylasıMenekşe YaylasıKaya Üstü YaylasıSerindere Kanyonu, Maşukiye taraflarında ise Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası gibi yaylalar var. Yazın buraları günübirlik pikniğe gelenlerle nispeten kalabalık oluyor ama sonbaharla birlikte yaylalar daha çok kampçılar, endurocular ve off roadculara kalıyor. Yazın buralara çobanlar sürülerini otlatmaya çıkıyor kışın da aşağı indiriyor.Bu nedenle yaylalarda irili ufaklı, çobanların kaldığı dağ evleri var.

Biz Başiskele’ye bağlı İnönü Yaylası‘na günü batırmaya çıktık. Ama gördük ki uzun uzun keyif yapmak için gelinesi bir yermiş ama içimizden bir ses yazın burayı mangalcılar basıyordur diyor. Buralara toplu taşıma ile ulaşma gibi bir imkan olmadığından şahsi aracınızın olması gerekiyor. Engebeli, sık virajlı, yer yer bozuk, su birikintili veya toprak yollardan geçmek durumunda olabilirsiniz. Size Google Maps’de 10 km 20dk görünen yol aslında 40dk sürebiliyor. Tepelik alanlarda hangi operatörden olursa olsun telefonun çekmediği zamanlar da oluyor. Şimdiden uyarmakta fayda var. Ayrıca yaylalar yaz kış her daim serin olan alanlar olduğundan, güneş battığı anda hava buz oluyor. Yanınıza kalın şeyler almayı unutmayın. 

Yuvacık (Kirazdere) Barajı – Başiskele

Karadeniz’in protitipi bir diğer yer. Yuvacık Barajı’na giden yol insanın içini açan manzaralarla dolu. Tepelerde Karadeniz usulü ahşap köy evleri, devasa çam ağaçları, dolambaçlı dağ yolları ve Kirazdere üstüne kurulmuş salaş mekanlar… Bizce Yuvacık Barajı’nı, Kirazdere Çayı üzerinden gözünüze kestirdiğiniz bir alabalık tesisinde yemek keyfini ve yukarıda bahsettiğimiz yaylalardan biri veya birkaçını birbirine ekleyerek kendinize günübirlik, dolu dolu bir program oluşturabilirsiniz. Yuvacık Barajı Yuvacık merkeze 8km 10dk, İzmit’e 13km 20dk uzaklıkta. 

Baraj’ın bittiği yerde Kirazdere Çayı üstüne kurulmuş sıra sıra mekanlar var. En meşhurları Karaaslan Alabalık ve Kamping Tesisleri, Şelale Restoran, Gazi’nin Yeri ve barajın biraz daha tepelerindeki Mahir’in Yeri. Hepsinin ortak spesiyali mıhlamalı Karadeniz kahvaltısı ve kiremitte alabalık. Karaaslan işi en çok büyüten işletme. Burada çadır veya tipik Karadeniz evlerinde konaklama, zipline ve atv safari, jeep safari, paintball gibi aktivite olanakları da var.

 Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Kaya Tırmanışı – Gebze

1. Derece Doğal Sit Alanı olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul’a 1 saat uzaklıkta, Kocaeli, Gebze’de Tavşanlı Köyü’ne bağlı bir kanyon. İstanbul’a bu kadar yakın olmasıyla hem trekkinciler hem kaya tırmanışcıları hem de doğaseverler için günübirlik İstanbul kaçamakları arasında. Bizce burasının olayı kesinlikle kaya tırmanışı. Zaten Ballıkayalar, Türkiye’de bir spor olarak kaya tırmanışının başladığı yer olmakla beraber Türkiye’nin en popüler kaya tırmanışı noktalarından. İster trekking için ister tırmanış için olsun buraya çeşitli firmaların günübirlik paket turları var. Üstelik bu spor hakkında herhangi bir geçmişinizin olması gerekmiyor. Her zorluk seviyesinde rotalar var. Tabi eğer turlardan bağımsız gelecekseniz de kaya tırmanışı için önceden tüm ayarlamaları kendiniz yapmanız gerekiyor. 

Burası hakkında daha fazlasını ve kaya tırmanışı deneyimimizi BALLIKAYALAR TABİAT PARKI yazımızda detaylıca yazdık. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli, Gebze’ye bağlı Tavşanlı Köyü sınırında bulunuyor. Burası Kocaeli merkeze 45km 1 saat, Gebze’ye 10 km 15dk, İzmit’e 50 km 45dk uzaklıkta.

KERPE - KANDIRA

Küçük bir Karadeniz kasabası olan Kerpe, deniz keyfi yapılabilecek sahilleri, enteresan yeryüzü oluşumları, sörfe uygun denizi ve kamp alanlarıyla Kocaeli’nin sayfiye yeri. Kocaeli’de denize girilebilecek en uygun yerler burada. Hem umumi hem de özel plajlar var. Son yıllarda çevre illerden günübirlik de olsa sörf kaçamağı yapan sörfçülerin de çokça tercih ettiği bir yer. Buradaki Kartal Kayalıkları ise kesinlikle ideal günü batırma noktası. Ancak belli zamanlarda ana baba günü olabiliyor. Kalabalıklardan kaçmak ve deniz keyfini sürmek adına tüm tüyolarımızı KERPE yazımızda anlattık. Nolur, gitmeden okuyu. Kerpe, Kandıra’ya 10 km, İzmit’e 50 km uzaklıkta.
 
Kefken – Kandıra

Kerpe’den sonra doğuya doğru devam ettiğinizde bir sonraki kasaba olan Kefken de yine küçük bir Karadeniz kasabası. Merkezinde pek de vakit geçirilecek yerler yok ama Kerpe’dekine benzer kıyı oluşumları görülmeye değer. 

Kefken en çok Pembe Kayalar ile ünlü. Buradaki kaya oluşumları gerçekten de pembemsi bir renkte. Hatta renklerinden ötürü Sultanahmet Cami ve Rumeli Hisarı gibi yapımında bu kayalıklar kullanılmış. Rengi ve deniz ile yarattığı tablo fotoğrafçıları buraya çekiyor. Kameralara her ışıkta ve mevsimde güzel pozlar veriyor. Pembe Kayalar, Kerpe merkeze 10 km 20dk, Kandıra’ya ise 25km yarım saat uzaklıkta. Kefken’e komşu kasaba Kurtköy’de bölgenin ünlü plajı Kumcağız Plajı var. Sığ ve kumlu sahili sayesinde daha çok çocuklu aileler ve kampçılar tarafından tercih edildiği için özellikle haftasonları çoook kalabalık oluyor. Kandıra otobüs garından sabah 7 akşam 11 buraya minibüsler var. 

Cenevizlilere, Romalılara ve Bizanslılara mesken olmuş, Karadeniz’in iki adasından biri Kefken Adası ve Mavi Bayraklı Cebeci Plajı da Kefken’in biraz dışında olsa da buradaysanız uğrayabileceğiniz yerlerden. Kefken Adası, Cebeci Plajı’ndan ve Kefken Limanı’ndan tekne kiralayarak ulaşabiliyorsunuz. 

Narköy Ekolojik Yaşam – Kandıra

Kocaeli’ne ekoturizm yapan Narköy, doğa çaylaklarının ve/ya konforundan feragat etmek istemeyenlerin doğal yaşam ile buluşma yeri. Narköy, Kocaeli, Kandıra’da, Nar Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin yarattığı alternatif, sürdürülebilir bir konaklama, çalışma, eğitim ve deneyim kompleksi. Burada konaklama ve yemek servisinin yanı sıra, organik tarım veya çiftlikle ilgili derslerde veriliyor. Reçel yapımından ekmek yapımına, permakültürden kerpiç ev yapımına birçok alanda atölye çalışmalarına veya doğa yürüyüşleri, yoga, binicilik, doğaçlama müzik, piknik, açık havada film keyfi gibi doğa aktivitelerine katılabiliyorsunuz. Kimi aktiviteler ücretli, kimisi değil. Her türlü haftasonu için çok güzel bir şehirden kaçış planı olabilir. Bizden söylemesi.

Aynı zamanda steril bir doğa ve inziva vaad ettiği için şirketlerin de workshop/toplantı alanı olarak da tercih ettiği bir yer. Tam da “eve kapanıp çalışmak” deyimi burada “doğaya kapanıp çalışmak” olarak evriliyor. Narköy’ün yeşilin içinde, hem kafa dinlemeye, hem de full konsantre çalışmaya kocaman ferah bir alanı var. 

Maşukiye – Kartepe

Maşukiye son yıllara kadar yemyeşil doğası, dereleri, yaylalarıyla Kocaeli’nin saklı kalmış cennetiydi. Şimdilerde buraya başta İstanbul olmak üzere çevre illerden turlarla turistler geliyor. Önce Aygır Deresi çevresinde yemeği hak ettirtecek, bünyeyi yemeğe hazırlayacak bir doğa yürüyüşü, sonrasında da dere üzerine sıra sıra dizilmiş alabalık restoranlarında çoban salata ve kiremitte alabalık! Yok bunlar sizi kesmedi mi? Üstüne bir de atv safari, zipline…

Maşukiye’nin en güzel zamanları bahar ve sonbahar ayları ama yaylalara çıkacaksanız en uygun mevsim yaz. Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası buradaki popüler yaylalardan. Yazın piknik için ideal yerler ama kışın ve sonbaharda baya soğuk olduğundan tam keyfi çıkmıyor. 
Burayı Kocaeli haritasında ??  5 numaralı pinle işaretledik.

Gölkay Park’ta Wakeboard – İzmit

İzmit Kocaeli’ne bağlı Bıçkıdere Göleti’nin, wakeboard olarak bilinen kablolu su kayağının yapılabildiği bir su parkına dönüştürülmesiyle oluşturulduğu bir tesis. 2010 yılından beri faaliyette ama 2014 yılından beri belediyeden bağımsız özel bir işletme. İçinde kafeteryalar, çardaklar, tribün, oyun parkı vb. gibi üniteler de var. 

Peki wakeboard nedir diyenlere kısaca açıklayalım. Wakeboard, klasik su kayağının motorlu tekne veya başka bir araçla çekilerek yapılanı yerine bir makara sistemiyle kablolar aracılığıyla çekilerek yapılanı. Yani ikisi arasındaki tek fark sporcunun suyun üstünde gidebilmesi için kullandığı araç. Tabi klasik su kayağına göre daha birçok avantajı da var. Öncelikle daha güvenli, daha ekonomik, hem yeni başlayanlara hem de akrobasiye merak saranlar için daha uygun, 5-6 kişinin aynı anda yapabilmesine uygun, elektrikle çalıştığından ve motor yağlarıyla suyu kirletmediğinden de çevre dostu bir sistem. Her yaştan, hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için uygun bir parkuru var. Sadece wakeboard değil, su kayağı (çift kayak), kneenboard (diz boardu) ve flyboard seçenekleri de var.

Ücret (2016) 40TL. Eğer önden ders de almak isterseniz 50TL. Toplam 2 saat sürüyor. Eylül’de sezon bitiyor. Sezonda haftasonları kişi sayısı 3’ü bulunca tesisi açıyorlar. 

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi’ne bi daha gitmemek üzere biz yeminliyiz ancak İstanbul’a en yakın kayak merkezi olduğu için çokça tercih ediliyor. Kayak keyfi açısından, aşırı kalabalıklar ve karın kalitesizliği sebebiyle zaten diğer kayak merkezlerinin eline su dökemez. Bir de üzerine dağa çıkarken yolda trafik çilesi ve park derdi var. Siz siz olun kışın haftasonları kesinlikle buraya bulaşmayın. Yine de İstanbul’da öğle yemeği yerken canım snowboard yapmak istedi dedikten 1-2 saat sonra pistte olmak büyük lüks. Hafta içi sakin bir zamanda giderseniz keyifli olacaktır. Her ne kadar bir Uludağ kadar gelişmiş olmasa da, burada da otel ve yeme-içme mekanları var. Kayak pantalonundan snowboarda her türlü kayak malzemesini kiralayabileceğiniz yerler var. 

Burada mavi (kolay-orta), kırmızı (zor-orta) olmak üzere 2 zorluk derecesinde pistler var. Geyik Alan Tepesi mavi, Kartepe ve Karlıktepe kırmızı zorluk derecesinde diyebiliriz. Kış turizmi için çeşitli firmaların buraya günübirlik turları oluyor. Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul merkez Beşiktaş’a 127km 2 saat uzaklıkta.  

Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı

Aslında Sapanca Gölü de Kırkpınar ilçesi de Sakarya’ya bağlı yerler ama Kocaeli il merkezine 25 dk, Maşukiye’ye de 10 km 15 dk uzaklıkta olduklarından hazır bu taraflardayken uğramak isteyebilirsiniz. Bizce sabah Sapanca Gölü’nde Kırkpınar’a denk gelen hat boyunca bisiklete binip kahvaltıyı Kırkpınar’da yapmak çok güzel bir program. Kırkpınar, Kocaeli – Sakarya sınırında, Sapanca Gölü kıyısında çok güzel bir ilçe. Ve ayrıca İstanbul Kombi Servisi ve yine kocaelinde de aynı işi yapan firmalarında ilimize renk kattığığını söyleyebiliriz. Kombi Servisi dediğimiz zaman aklımıza gelen kış şartlarında KOCAELİ Çok ilgi çekiyor. Özellikle buradaki Bağdat Caddesi, Amerikan filmlerinden fırlama Beverly Hills tarzı bahçeli evleri ve geniş ferah bol yeşillikli yollarıyla Sakarya’nın en yaşanılası yeri. Cadde boyunca sıra sıra kahvaltı mekanları, Sapanca Gölü kenarındaki kesimde de balık restoranları var. Önerilerimizi yeme-içme bölümünde sıraladık.

 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Anket
Çalışmalarımızı Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 4,7151   4,7236
EURO 5,4667   5,4765
       
Sponsorlarımız