Kız Öğrencilerimiz İçin Hazırlanmış Şehit Esma Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdumuza Sınırlı Sayıda Öğrenci Alınacaktır. Yurtlar İletişim: Şehit Esma Kız Öğrenci Yurdu: 0555 998 1058 – / Yeşilova Yüksek öğrenim (ERKEK) Öğrenci Yurdu: 0262-323 2065 - 0551 2554688 / Barbaros Ortaöğretim Erkek Öğrenci Konukevi: 0537 882 8352
Duyurular

Kız Öğrencilerimiz İçin Hazırlanmış Şehit Esma Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Yurdumuza Sınırlı Sayıda Öğrenci Alınacaktır. Yurtlar İletişim: Şehit Esma Kız Öğrenci Yurdu: 0555 998 1058 


Yurtlar İletişim: Şehit Esma Kız Öğrenci Yurdu:  0555 998 1058 – / Yeşilova Yüksek öğrenim (ERKEK) Öğrenci Yurdu: 0262-323 2065 - 0551 2554688 / Barbaros Ortaöğretim Erkek Öğrenci Konukevi: 0537 882 8352


Kocaeli Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Özlü Sözler
“Yeryüzündeki alimler, gökteki yıldızlar gibidir.”
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 17
Dün: 50
Toplam: 20251
  Dünden Bugüne İlim Yayma Cemiyeti

Türkiye’de çok partili sisteme geçildikten sonra ekonomik, siyasî ve kültürel hayatta önemli ve müspet gelişmeler yaşanmaya başlamıştı.

Toplumun, ehemmiyet ve âciliyetine binaen çözüm beklediği meseleler arasında yer alan din eğitimi ve hizmetleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın tesisi gibi konularda atılan adımlar, bu müspet gelişmeler arasında bulunmaktaydı.

Nitekim İstanbul Sirkeci ’de bir araya gelen 68 mümtaz hayırsever ve vatanperver insan da, millî ve manevî değerlerimizi ihya ederek geleceğe taşımak, ilim ve irfan çalışmalarını destekleyerek yaygınlaştırmak için 11 Ekim 1951 tarihinde İlim Yayma Cemiyeti’ni kurmuştu.

Cemiyetimizin ilk Yönetim Kurulu, şu muhterem zatlardan oluşmaktaydı: Av. Seniyüddin BAŞAK (Başkan), Vehbi BİLİMER (Başkan Vekili), Nazif ÇELEBİ (Umumî Kâtip), Cemalettin TUNÇ (Muhasip), Yusuf TÜREL (Üye), Hamid ÇAĞIL (Üye), Mazhar SÜNDÜS (Üye).

Cemiyetimiz, kuruluşunun hemen ardından, Maarif Vekâleti’nin (Milli Eğitim Bakanlığı’nın) talebi ve okulun ilk müdürü olan (merhum) Celâlettin Ökten’in (Celâl Hoca) gayretleriyle, 17 Ekim 1951’de İstanbul’un Samatya-Etyemez semtinde ilk İmam-Hatip Okulu’nu açmıştır.

İlim Yayma Cemiyeti, kuruluşundan iki yıl kadar sonra, o güne dek yaptığı ve ileride yapacağına kanaat getirilen çalışmalar ve hizmetler sebebiyle 10.02.1953 tarih, 4/169 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile “umumî hizmetlere hâdim” (kamu yararına faaliyet gösteren) dernek statüsünü kazanmıştır.

Cemiyetimiz, toplumun mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerini sürdürmüştür. İmam-Hatip Okulları’na yönelik her geçen gün artan talep üzerine bilahare İstanbul’un Vefa semtinde kiralamış olduğu konağın da ihtiyacı karşılamaması sebebiyle, günümüzde de öğretime devam eden İstanbul İmam-Hatip Lisesi binası ve öğrenci yurdunun inşasına başlamıştır. Büyük gayretlerle kısa bir sürede tamamlanan bina, 1958 yılında, dönemin Başbakanı (merhum) Adnan Menderes tarafından açılışı yapılarak hizmete girmiştir.

İlim Yayma Cemiyeti, orta öğrenim için inşa ettiği okul ve yurt binalarını hizmete sunmanın yanı sıra, yüksek öğrenim öğrencileri için de çeşitli yerlerde yurtlar açmış; ayrıca, imkânsızlıklar içerisindeki kabiliyetli öğrencileri desteklemek için (1963 yılından itibaren) burslar vermeye başlamıştır.

Cemiyetimiz, aynı hizmet anlayışı çerçevesinde 1973 yılında İlim Yayma Vakfı’nı kurmuş; böylece yüksek lisans ve doktora öğrenimini özellikle teşvik edip desteklemeyi hedeflemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, 29 Mayıs 1996 tarihinde İlim Yayma Cemiyeti’ne bir şükran plaketi sunmuş; ayrıca hazırlanan belgede, “Türk Milli Eğitimine yapmış olduğunuz katkı her türlü övgü ve takdirin üzerindedir. Bu değerli hizmetiniz, mutlu ve kalkınmış Büyük Türkiye idealinin anıtı olarak daima şükranla anılacaktır…” ifadelerine yer verilmiştir.

Yarım asrı aşan bir süredir nice hayırlı, bereketli ve güzel hizmetlere vesile olan İlim Yayma Cemiyeti günümüzde, Edirne’den Van’a kadar, Türkiye genelindeki şubeleri, öğrenci yurtları ve verdiği burslarıyla eğitim alanındaki çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Milletimizin ve hakkın hizmetinde olmakla iftihar eden İlim Yayma Cemiyeti mensupları, toplumun en seçkin hizmet insanları olmak için dün olduğu gibi bugün de gayret göstermektedirler.

 

11 Ekim 1951 tarihinde İlim Yayma Cemiyeti’ni kuranların listesi.

KURUCULARIMIZ


İbrahim AK
A. Faik AKSEKİ
Hasan ALANYA
Mustafa ALEMDARGİL
Fuat ALTINOĞLU
Halil ALKOÇ
Cemal ARIYÜN
Nusret AYDIN
Servet BALTAOĞLU
Seniyüddün BAŞAK
İsmail BASAR
Raşit BAVURSAK
Hüsnü BAYER
Kamil BİÇER
Vehbi BİLİMER
Refik BÜRÜNGÜZ
Abdurrahman CANSU
Ali Rıza CANSU
Ahmet Hamit ÇAĞIL
Nazif ÇELEBİ
A. Vehbi ÇIKRIKÇIOĞLU
H. Hikmet DEMİRBAĞI
M. Nazmi DEMİRSÖZ
Mustafa DOĞANBEY
Ahmet Nuri EVREN
Abdullah EYİBAŞ
Şerif GÜRBÜZLER
Halil HAKSEVEN
Muharrem İMAN
Kâzım İŞMAN
Hamdi KÂHYAOĞLU
Ö. Cemal KARABEKİR
Halil KARACA
Hüseyin KARAGÖZOĞLU
Hilmi KAYNAK
Fahri KİĞILI
Ahmet Ata KÖSEOĞLU
Rahmi KÖSEOĞLU
İbrahim KULAKSIZOĞLU
Lokman KURİŞ
Raif KÜRKÇÜ
Süleyman KUŞÇULU
Hakki Rüştü KUYULU
Eşref OSMANAĞAOĞLU
İhsan ÖZER
Neşet ÖZEREN
Fuat Sami PİRİNÇCİ
Ahmet SARAÇOĞLU
Rahmi SARUHAN
Mehmet Sermet SERTEL
Cevat SUNGAR
Mazhar SÜNDÜZ
Ali SÜNNETÇİOĞLU
Kemal SÜNNETÇİOĞLU
Şakir SÜTER
Ömer Lütfi TAKE
Hayri TAPTIK
Hüseyin TAVİLOĞLU
Nuri TEMİZSOY
Hulûsi TOPBAŞ
Nuri TOPBAŞ
Cemalettin TUNÇ
Yusuf TÜREL
Necati UĞUR
M. Mazhar VEZİROĞLU
Süleyman YAHYAOĞLU
Necati YAVAŞ
Veysel YÜCECAN

 

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Anket
Çalışmalarımızı Nasıl Buluyorsunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 4,7151   4,7236
EURO 5,4667   5,4765
       
Sponsorlarımız